Loading

Dünya Kadın Hakları Günü Kutlu Olsun

Kadın profesyoneller, bugün artık aşılamaz olanları aşıp, pek çok endüstride güçlü ve önemli liderler olarak karşımıza çıkıyor. Aydın Trafo olarak, şirketimizin yönetim kademelerinde yer alan kadın liderlerimizin, gelişimimizin önemli bir parçası olduğuna inanıyoruz. 86 yıl önce bugün, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün muhteşem vizyonu ile Türk kadınına tanıdığı seçme ve seçilme hakkı ile 5 Aralık Kadın Hakları Günü olarak kutlanmaya başladı. Biz de bu önemli günü, şirketimiz yönetim kademelerinde çalışan kadın profesyonellerimizin sözleriyle kutlamak istedik.

“Atatürk önderliğinde bizlere tanınan bu hak, toplumumuzdaki tüm kadınlar için paha biçilemez bir kıymete sahiptir. Türk kadını, genlerinde var olan çalışkanlığı ve azmi sayesinde Atamızın bize araladığı bu kapıdan sağlam adımlarla ilerlemektedir. Fakat, dünya nüfusunun yarısını teşkil eden kadınlar her zaman; gelecek nesilleri yetiştiren, aile ekonomisine madden ve manen katkılarda bulunan bireyler olarak görülmemektedir. 

Cinsiyetçi yaklaşımların ortadan kalktığı, kadınların toplumda etkin konumlarda bulunduğu güzel bir dünya umuduyla.. “ 

Melahat ÖZ
Aydın Trafo Finans Müdürü

“Sürdürülebilir bir yaşamın sağlanması, toplam nüfusun yarısını oluşturan kadınların da tüm alanlarda aktif rol üstlenmesi ile mümkündür. Bu sebeple, kadınların iş hayatına aktif katılımı son derece önemlidir. 

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi: “Kadınlarını geri bırakan toplum, geride kalmaya mahkumdur.” Bir ulusun bütün halde ortak fayda için çalışması, modern toplumları ileriye taşıyan temel olgudur. 

Toplumların gelişmesinde büyük öneme sahip kadınların, hayatlarını istedikleri yönde şekillendirebilme hakkı tanınan ve değerlerinin daha iyi anlaşıldığı bir geleceğe…”

Melike ÇİÇEK
Aydın Trafo Kalite Sorumlusu

“Günümüzde ülkemiz kadınının çalışma ve politik yaşamdaki yeri ülkemiz geleceği ve eşitliği için çok önemlidir. Ancak kadının iş yaşımdaki yeri sürdürülebilir kalkınmanın önemli unsuru olarak kabul edilmekle birlikte , kadının işgücüne katılım oranı olması gerekenin çok altındadır. Cinsiyete dayalı iş bölümü, kadınlarla erkekleri farklılaştırmakla kalmaz, aynı zamanda toplumsal kaynaklara erişimlerini de etkiler ve eşitsiz kılar. Bu eşitsizlik, cinsiyete dayalı çeşitli ayrımcılık ve engellemelerle güçlenir; sadece kadınların değil, bütün toplumun ekonomik, siyasal, kültürel gelişmesi önünde ciddi bir engel haline gelir. Bu eşitsizlik, yalnızca kadınları ve kız çocuklarını etkilemekle kalmamakta, aynı zamanda ülkenin demokratikleşmesinin ve kalkınmasının önünde de ciddi bir engel oluşturmaktadır.

Toplumların var olması , gelişmesi kadınlarla mümkündür….”

Birsen HEPGÜLER
Aydın Trafo Muhasebe Müdürü

paylaş

WhatsApp ile Ulaşın
Biz Sizi Arayalım

Biz Sizi Arayalım